Klubilaste nõuanded ja kogemused

Roosikasvatus koduaias

Eestis on üsna tujukas kliima, millega peavad meie roosikasvatajad arvestama. Lummavalt kauneid roosisorte on väga palju ja neid tuleb järjest juurde. Haljastust silmaspidades peab teadma erinevatest roosirühmadest, milleks on kõrgekasvulised pargiroosid kuni pinnakatteroosideni välja. Eesmärgiks on kindlasti esteetiline välimus roosiaias, et roosid õitseksid ja oleksid terved kevadest kuni lumeni. Arvukate roosisortide hulgast valib aia valdaja meeldivamad ja istutab need hästi ettevalmistatud kasvukohta. Ka õite värvigamma on erakordselt suur. Samuti on suured erinevused õite kujus, lihtõites kuni tihedalt täidetud õiteni.

Oma aias jaotan roosid kahte suurde rühma: pargiroosid ja modernsed roosid. Modernsed roosid on külmaõrnemad kui pargiroosid.
Lisan siia mõned roosisordid, mida kasvatan oma aias edukalt: Kõige levinum ja külmakindlam sort väänroosidest on “Flammentanz”. Väga ilus punane kasvab kuni 4m kõrgeks. Roos moodustab suuri õisikuid, mis koosnevad 20 õiest ja õitseb 3 nädalat järjest. “Veilchenblau” on jõuline väga kaunis sirelililla rambler. Taim võib kasvada 4 – 5m kõrgeks.

Pargiroosid: “Hansaland”, “Morden Ruby”, “Turbo”, “Pink Grootendorst”, “Ritausma”.

Kõik need pargiroosid on korduvõitsejad ja terved sordid.
Lisan siia mõned modernsed roosisordid, mida olen tellinud Inglismaalt Harknessist ja Style Roses roosiaiast. Tänaseks on Inglismaalt tellitud üle 60ne erineva sordi.
Vaata lisaks: www.roses.co.uk ja www.styleroses.co.uk.

  • “Rosa Belmonte” floribund, õie läbimõõt 10cm, kroonlehti 30tk, 100x80cm, väga hästi kasvav taim ka sellel aednikul kellel kogemusi napib. Väga elegantne ja luksusliku aroomiga korduvõitseja.
  • “Super Trouper” floribund, õie läbimõõt 8cm, kroonlehti 25tk, 90x60cm.Värvus on hõõguv oranž. See värvus sütitab kõiki vaatajaid ja on korduvõitseja.
  • “Hot Chocolate” floribund, õie läbimõõt 6cm, kroonlehti 25tk, 100x60cm.Värvus pruun/oranž . Taim on vastupidav ja terve. Korduvõitseja.
  • “Chandos Beauty” teehübriid, õie läbimõõt 12cm, kroonlehti 40tk, 120x90cm. Värvus on aprikoosi roosa. Väga hõrk aroom. Korduvõitseja.
  • “Double Delight” teehübriid, õie läbimõõt 10cm, kroonlehti 25tk, 100x80cm. Väga võimas parfüüm. Õie värvus on valge/punane, mille variatsioon on pilkupüüdev.
  • “Crazy For You” floribund, lihtõieline, 1,0 – 1,2m. Pilkupüüdva ja varieeruva punase/valge värvitooniga.

Anneli Vähi
anneli.vahi@gmail.com

Häid nõuandeid esimesteks kevadisteks töödeks roosiaias leiad:
http://www.rosmakor.eu/roosikalender.php
http://www.garden.ee/?m1=4&m1=4
http://www.rmk.ee/teemad/tartu-puukool/opetlikku/hekkide-loikus

Roosihuviline – aeg on ärgata!

Roosiklubi prioriteediks on rooside kasvatamise populariseerimine. Sellega seoses tahame aidata oma noori roosisõpru. Hakkame kodulehel informeerima millal ühe või teise tegevusega piht hakata, kui olete omale roosistiku soetanud. Nõuandeid istutamise, pritsimise, väetamise, katmise ja muude tegevuste kohta hakkab ilmuma meie kodulehel pidevalt. Nii, et aastaga tekib kodulehele roosikasvataja ABC meelespea.

Täna aga peaks roosi omanik kriitilise pilguga aias ringi kõndima ja vaatama, kas ta roosid liiga paksu lume all ei ole. Kaevake roosid osaliselt välja! Seda muidugi äärmise ettevaatusega. Kui olete sügisel okstega katnud, siis kohendage neid nii, et varred okste alt välja ei turrita. Aga kui okstega kaetud ei ole, siis on mõttekas varjutada katteriidega. See on tähtis, kuna päike põletab varred ja pungad ära. Maa on külmunud ja juurte kaudu ei toimu veel elutegevus. Päike paistab ja taimed tahavad kasvada, aga juurtest ei tule toitaineid, et pungad areneda saaks.

Teiseks ohuks võib kujuneda liigvesi lume sulamisest. Selle vastu aitab vee minema juhtimine – kaevake äravoolukanalid.

Kui aga roose lume alt välja kaevata ei jaksa või näete, et selleks pole mõtet, siis soovitame õhutamiseks tokiga lume sisse augud torgata. Lööge augud viltu (et lumi ja lörts augud kiiresti ei täidaks) ümber põõsa, sellega päästate roosid lämbumisest.

Mõne nädala pärast anname teada, kuidas roose lahti võtta, mida teha kui närilised on roose kahjustanud, kuidas roose tagasi lõigata ja muud vajalikku. Selleks kavandame teha ka õppepäeva nii Lõuna-Eesti kui ka Põhja-Eesti roosihuvilistele.

Vaadake meie kodulehte ja saate abi!

Minu kogemused rooside kattematerjali valimisest.

2001-2011 talvel katsin roosid esimest korda kangaga. Katmine toimus jaanuaris. Selleks ostsin tuntud aiandusega tegeleva poe müüja soovitusel pakasekanga. On valge vildine paks kangas. Paenutasin roniroosid maha, ülejäänud jätsin nii nagu nad olid. Muldasin roosid ja viskasin kanga peale. Lahti võtsin aprilli alguses. Oli lumerohke talv, lumi oli vajutanud kanga roosivartele peale, aga ära murdunud ei olnud ühtegi. Ja üllatus oli suur – kõik varred hallitasid ja olid lige märjad ja mädanenud. Ei aidanud muu, kui tuli mullani tagasi lõigata.
Sel talvel 2011-2012 kasutasin sama kangast ja ostsin koorma katet (roheline kilene). Kõigile peenardele ehitasime karkassid, et õhku jätkuks. Katsime alles detsembris, kui päris külm oli ja lund sadas. Neile peenardele, mis said valge vildise kangaga kaetud, jätsime nurgad lahti. Peenrale , kuhu koormakatte panin, õhuaugu võimalust ei jätnud.
Veebruari lõpus tegin koormakattega kaetud peenrale õhuauhud, kangaga peenral olid otsad terve talv lahti.
Avasin peenrad kattest 23 märtsil. Koormakile peenral olid roosipõõsad kaunite roheliste vartega, eelmise aasta lehedki küljes.
Pakase kangaga peenral aga olid lehed hallitunud, kuigi oli karkass ehitatud ja peenra otsad olid lahti. Sain vist õigel ajal jaole, muidu oleks ehk eelmise talve saatus tabanud. Tekib kahtlus, et vildine pakasekangas meie tingimustesse ei sobi. Rohkem ma kangast ei kasuta, kuna arvan, ta jääb meie tingimustes liiga umbseks.
Mida arvavad minu katmismetoodikast ja tähelepanekust teised klubilased? Kas kasutan palasekangast valesti?

Ester Timmas
Märts 2012
Roosmaailma õpipoiss