Õpime roose tundma

Eestikeelseid roosiraamatuid


Roosikasvatus.
Arnold Pukk. Eesti Riiklik Kirjastus, 1958

Ilutaimede seas kuulub väljapaistvam koht roosidele. Sordiaretuse tulemusena on saadud väga mitmekesiste dekoratiivomadustega roosisorte, millede õievärvuses esinevad peaaegu kõik värvitoonid peale täiesti musta ja siniste. Äärmiselt mitmekesine on ka rooside kasvutugevus ja kuju. Rooside liigiline ja sordiline mitmekesisus võimaldab neid kasutada kõige erinevamateks otstarveteks. Kahjuks on meil rooside kasvatamine seni veel vähe levinud. Selle põhjuseks on asjaolu, et roosid, olles küllaltki nõudlikud kasvutingimuste ja hooldamise suhtes, ei anna väheste kogemustega kasvatajale alati soovitud tulemusi. Sageli aga kujutatakse rooside kasvatamist liiga keerulisena ega julgeta sellega alata. Rooside levikut pidurdab muidugi ka istutusmaterjali vähesus. Kuid rooside paljundamine ei ole kuigi keeruline ja seda võib edukalt teha isegi koduaias, rääkimata kvalifitseeritud puukoolidest ja aianditest.
Raamatus on antud ülevaade rooside kasvatamise senistest kogemustest Eesti NSV-s, kusjuures on kasutatud nii teaduslike katseasutuste andmeid kui ka vanemate roosikasvatajate praktilisi kogemusi, mis on end paljude aastate jooksul ennast õigustanud ja roosiaednike hulgas tunnustust leidnud.


Roosid.
14. Türi Lillelaada kataloog. Türi Aianduse ja Mesinduse Selts, 1991

Eesti roosisortide kataloog oli arvult kolmas, mis andis ülevaate selleks ajaks teadaolevatest roosisortidest.
Kataloog ei olnud kaubanduslik reklaamtrükis, vaid kodu-uurimuslik töö antud ajamomendiks, andes teatava pildi meie aianduskultuurist.
Kataloogi on võetud kõik sordid, vaatamata nende kaubanduslikule või iluaianduslikule väärtusele, päritolule, taimede arvule kollektsioonis, ametlikule sordiks tunnistamisele, haiguskindlusele ja muudele tunnustele.


Roosid aias ja kasvuhoones.
Jüri Nuust. Valgus, 1990

Raamatus antakse lühiülevaade rooside klassifitseerimisest ja nendest roosisortidest, mida autor soovitab kasvatada koduaias. Agrotehnika osas käsitletakse põhjalikumalt rooside paljundamist ja kasvatamist nii avamaal kui ka katmikalal. Antakse lühem ülevaade rooside arenguhäiretest ning tutvustatakse ohtlikumaid haigusi ja kahjureid.
Raamat on mõeldud eelkõige koduaiapidajatele, aianduskooperatiivide liikmetele, üldse aiandushuvilistele.


Roosid.
Vello Veski. Valgus, 1972

Raamatu eesmärgiks on tutvustada laiemale ringkonnale roose, nende paljundamist ja kasvatamist. Põhjalik ülevaade antakse spontaansete kibuvitsaliikide ja nende liikide kohta. Käsitletakse introdutseeritud roosiliike ja Eesti NSV-s paremaks tunnistatud roosisorte, rooside paljundamise viise ning poogitud ja omajuursete rooside kasvatamist kasvuhoones (mullal ja toitelahusel) ja avamaal.
Rooside pookealustena käsitletakse peamiselt kohalike kibuvitsaliikide tüüpe. Autori katseandmete põhjal on iseloomustatud rooside õitsemist, õite kvaliteeti ja vegetatiivset kasvu erinevatel pookealustel.
Raamat on mõeldud aianduse ja haljastuse alal töötajatele ning kõigile aiandushuvilistele ja loodusesõpradele


Vana aja roosid aias, vaasis ja ajaloos.
Inga Bergfeldt. Tõlkinud Piret Veigel. Forma Media, 2011

Vanadeks roosideks nimetatakse selliseid roose, mida tunti juba enne 1867. a – kurdlehised roosid, damsaskuse roosid, teehübriidid jt, kes on taas ääretult populaarsed. Ilus ning haarav raamat pakub roosi- ja aiasõpradele palju uut ja põnevat lugemist. Raamatust leiad:

 • Nippe ja nõuandeid rooside istutamiseks, vaasi lõikamiseks ja lõhnasegude valmistamiseks
 • 52 erineva roosiseade fotot
 • 18 vana roosirühma tutvustused
 • Selgitused vanade rooside päritolu ja nimetuste kohta
 • Põnevad lood huvitavate, andekate ja kuulsate inimeste elust


Roosid. Praktiline abimees.
Mart Ojasalu. Valgus, 2001

Praktiline käsiraamat, kuhu autor on koondanud oma roosikasvatusalased kogemused. Raamat on mõeldud asjalikuks abimeheks just Eesti roosikasvatajale. Kõik siin pakutud rooside hooldusvõtted ning soovitatud roosisordid on teinud läbi igakülgse katseperioodi autori roositalus.


Roosiaed. Roosid – lilleilu liidrid. Rooside väärikas ajalugu, roosiaia kujundamine ja hooldamine.
Mart Ojasalu. Maalehe Raamat, 2006

30 aastat Eestis tegutsenud roosikasvataja järgmine ja suurepärane praktiline abimees lillekuningate kasvatamiseks. Lisaks üldosale (mullad, väetamine, katmine, lõikamine jne) sisaldab raamat ka kaunite fotodega sordinimetuste osa, kus uued ja moekad ning meie kliimale vastupidavad ära toodud. Eriliselt kasulikuks teeb raamatu teadmine, et kõiki sorte saab autori roosiaiast (ROSMAKOR) ka osta.


Roosiraamat. Roosid Eesti aedades.
Mart Ojasalu. Varrak, 2010.

Raamat viib Teid roosikultuuri saladuste juurde… Eestimaa valged ööd annavad roosidele eriti kirkad värsked õied ja intensiivse nüansirikka aroomi, mida on ära märkinud ka meie kauged külalised. Me asume kaunite rooside kasvatamise põhjapiiril, see aga eeldab roosihuvilistelt mitmesuguseid teadmisi ja oskusi. Siin on abiks Mart Osajalu rohkem kui 40 aasta pikkused kogemused ja tähelepanekud.
Raamatust leiate üle 240 Eesti oludesse sobiva roosisordi kirjeldused ning teavet uusimate ja moekamate sortide kohta. Roosikasvatajale on abiks praktilised tabelid, mis on koostatud pikaajaliste vaatluste põhjal. See raamat on heaks abimeheks nii algajale kui ka kogenud roosikasvatajale ning inforikkaks teabeallikaks kõigile iluaianduse huvilistele.


Roosid. Raamat roosisõbralt roosisõbrale.
Gudrun Manell. Tõlkinud Liis Kalda ja Eike Saartee. Maalehe Raamat, 2008.

Raamatu autor on roosidest võlutud hobiaednik. Kogemused koos saavutatud eduga on andnud materjali ligi 400 roosi tutvustamiseks, teksti täiendavad pildid. Raamatus on palju fakte, kuid neil pole esitatud kuivalt ja igavalt. Ka roosisortide kirjeldamisele on lähenetud isikupäraselt. Peatükid rooside huvitavast ajaloost annavad lillede kuningannale lisaväärtuse. Huvitav on jälgida aretusteed metsikutest kibuvitsadest tänapäevaste hübriidideni.
Raamatul on tervenisti kaks eesmärki: praktilised nõuanded hooajaks ja inspireeriv lugemismaterjal ajal, mil roosid on talveunes.
Gudrun Manell on tegutsenud ajakirjanikuna ja lillelehekülgede toimetajana. Tema põhihuviks on roosid.
Fotode autor Bertil K. Johansson on aianduspiltidele spetsialiseerunud fotograaf.


Kõik roosidest.
Amanda Beales. Tõlkinud Virve Roost. Maalehe raamat, 2000

Täielik õpetus paljude erinevate rooside kasvatamiseks alates valgeõielistest ja burbooniroosadest kuni floribundrooside ja teehübriidideni.
Ekspertnäpunäiteid rooside lõikamise, kujundamise ja väetamise kohta ning haiguste ja kahjurite efektiivseks tõrjeks.
Nõuandeid rooside kasutamiseks aias ning erinevatesse tingimustesse sobivate rooside valikuks.


Rooside entsüklopeedia. Inforamatiivne tekst rohkem kui 1000 värvifotoga.
Nico Vermeulen. Tõlkinud Kalev Matson. Sinisukk, 2006.

Entsüklopeedia eesmärgiks on olla esimene abimees õige roosi valikul ja täiuslik juhis leidmaks Teie aia jaoks parimat roosi. Tuntakse kümneid tuhandeid roosisorte, hübriide ja teisendeid. Me oleme valinud neist välja sordid ja teisendid, mida varustajad praegu pakuvad. Oivalised fotod näitavad roose kogu nende suursugususes. Selgitav tekst aitab teha õige valiku.

 • tähtsamate liikide ja sortide kirjeldused koos värvifotodega
 • keskendume aedniku jaoks olulistele tunnustele
 • sümbolid, mis annavad hetkega haaratava informatsiooni
 • kasulikud näpunäited rooside hooldamiseks
 • roosiaretajate interneti-aadressid
 • rooside nimed ja nende levinumad sünonüümid


Roosid Eestis aastatuhande alguses. Eesti Roosiklubi kataloog
2004. Koostanud Rein Joost, Rein Jõgila, Else Liventaal, Leo Rehela.

Põltsamaa roosiaia kataloog
Aiandus- ja haljastusspetsialist Inge Angerjas on koostanud kataloogi, mis tutvustab Põltsamaa roosiaias kasvavaid roosisorte ning sisaldab nõuandeid nende kuninglike ja kirglike lillede kasvamiseks. Roosikataloogi andis välja mittetulundusühing Põltsamaa Roosiaed Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toetusel. Teadaolevalt on see tõesti esimene roosikogumik, mis näinud Eestis trükivalgust lillekasvatusettevõtte algatusel. Usutavasti aitab roosikataloog turistidel-külastajatel märksa paremini Põltsamaa roosiaias orienteeruda, siit endale sobivaid sorte otsida, nende kohta põhjalikku infot ja sealjuures rohkesti uut teavet saada. Kataloogis kirjeldatakse umbes kolmesadat roosi. Kirjutame sellestki, kuidas üks või teine roos just eestimaises kliimas kasvab. Kohati oleme tekstide koostamisel tuginenud ka tõlkekirjandusele. Kataloog lõpeb peatükiga “Abiks roosisõbrale”, milles tuuakse välja roosikasvatuse põhitõed, mida tasub üle lugeda ja kõrva taha panna kõigil nende lillede kasvatajatel.
Kataloog algab aga peatükkiga “Mööda roosilist aeda”, kus Põltsamaa roosiaia rajaja Rein Joost annab ülevaate selle aiandi ajaloost ja kujunemisest, samuti esimestest istikutest. Ühtlasi toob ta näiteks mõned roosidega seotud legendid.

Ajakirjanduses ilmunud artikleid

Maakodu

Rooside katmisest ja tüvirooside ületalve hoidmisest. Nõu annab Kalju Kask, oktoober, 2001.
Rikkalikult õitsev roosipeenar. Rein Joost, mai, 2002 (pinnasest ja istikute valimisest).
Lõpeb roosiaasta 2002- tegemistest Eestis. Detsember, 2002.
Roosid looduses. Väino Eskla, detsember, 2002.
Põõsasroosi ilu talv ei kahandanud. Rein Joost, august, 2003.
Mis saab potiroosidest talvel. Mart Ojasalu, november, 2003.
Roos teeb aia täiuslikuks. Mari Virro. MK Suvi aias, 2003.
Vanad roosid aiatee äärde. Else Liventaal, MK Suvi aias, 2005.
Jahukaste potiroosil. Else Liventaal, jaanuar, 2006 (kuidas teha puutuhaleotist).
Rooside lõhnav maailm. Merilen Mentaal, august, 2006.
A nagu astel, O nagu oga. Anu Kaur, märts, 2007 (muuhulgas roosidest).
Aitame roosidel talvituda. Else Liventaal, november 2007.
Roosilastele nimed valitud. Kaja Kurg, detsember, 2007 (uued roosisordid Mart Ojasalult).
Roosipõõsa teine noorus. Mart Ojasalu, aprill, 2008.
Roosiaed nagu „Okasroosikese“ muinasjutus. Villa Sindoro roosiaiast Rootsis. Kaja Kurg, juuli, 2010
Roosisõprade pidupäevad. Kaja Kurg, august, 2010.
Roosipõõsad nagu lõhnavad lumekuhjad (Tartu puukool). Kaja Kurg, jaanuar 2011..
Ma ei taha kibuvitsa, tahan roosi. Else Liventaal, Suvi aias, 2011
Roosiaed kadakasel rannaniidul (Epp-Maria Kokamägi ja Jaak Arro). Kaja Kurg, juuli, 2011

Kodukiri

Roosipere imed. Else Liventaal, jaanuar 2002 (rohelised, kullerkupuõielised, sammal-, miniroosid).
Küsi julgesti! veebruar 2002: Potiroos on äärmiselt kapriisne (vastab Else Liventaal).
Kibuvitsast sündinud roosiiludus. Else Liventaal, juuli 2002 (pargiroosidest).
Küsi julgesti! juuli, 2002:
*Miks `Hansaland` välja läks?
*Ümberistutatud roniroos kolletub?
Roosid talves. Kaja Kurg, veebruar 2003 (kuidas kinkida, säilitada- lõikeroosidest).
Kevad roosiaias. Else Liventaal, apill 2003.
Vaibad roosiaias. Else Liventaal, juuli, 2003 (pinnakatjad).
Hüva nõu. Kuidas katta tüviroosi? Else Liventaal, oktoober, 2003.
Hüva nõu. Kedriklest kurnab roosi. Else Liventaal, jaanuar, 2004.
Roosiaia talvine eksam. Else Liventaal, märts, 2004 (läbi aastate kehvad talvitujad, hästi taastuvad sordid).
See imeline roosilõhn. Mart Ojasalu, aprill, 2004 (valik lõhnaroose).
Küsimused ja vastused. Tüütu haigus jahukaste. Else Liventaal, september, 2004.
Puhkus kibuvitsu korjates. Malle Pajula, oktoober, 2005 (kibuvitsamarjadest moos ja siirup, marjade kuivatamine).
Roosiaed ärkab. Kersten Saar, aprill, 2010
Eesti mõisa-ja pargikultuuri otsinguil Baierimaal (roosiaiad). Kersten Saar, AED, juuli/august, 2010
Käänuline tee rooside juurde. Kersten Saar, september 2011
Roosiaiad Euroopas (Inglismaa, Prantsusmaa, Saksamaa), september, 2011

Kodu ja Aed

Romantiline roosiaed. Piret Veigel, detsember, 2002 (inspiratsiooni Rootsist).
Sofiero, Rootsi esindusaed. Piret Veigel, jaanuar, 2003 (püsikute sobitamisest roosidega, alustaimed roosipeenras).
Roos: aristokraat päikese ja komposti armust. Piret Veigel, aprill, 2003 (roosiaia rajaja ABC).
Meie oma roosid. Piret Veigel, aprill, 2003 (kibuvitstest ja Eesti aretistest).
Lummavad lõhnavad roosid. Piret Veigel, juuli, 2003 (Rootsi Flora Linnea).
Kibuvits, tervisetooja. Ulrika Bergmann, september, 2003 (retsepte kibuvitsamarjadega).
Trendiroosid. Mart Ojasalu, juuli, 2004.
Valmista ette rooside talveuni. Else Liventaal, oktoober, 2005.
Professor Roos. Piret Veigel, juuli, 2005 (Mart Ojasalust).
Istutame roose. Jüri Annist, mai, 2005.
Roosid presidendi akna all. Tiina Tammet, aprill, 2006 (nõu annab Edda Naarits).
Väikseimad rooside seas. Else Liventaal, juuli, 2006 (miniroosidest).
Roos, ei mingit kahtlust. Mart Ojasalu, Piret Veigel, Tiina Tammet, Kaido Haagen (Rosmakori aias roose nuusutamas), juuli, 2006.
Roosimaailma vanameistrid Delbard ja Austin. Merilen Mentaal, august, 2006.
Eesti kliima keerdkäigud, aiapidaja rõõm ja mure (muuhulgas Else Liventaali tähelepanekud 2005/2006 lumeta pakase kahjustustest roosidele). September, 2006.
Valge roos- Viljandi vapilill. Viljandi vaasiroosid. Tiina Tammet ja Viljandi Linnavalitsus, juuli, 2007.
Esimese leedi roosiline suvi. Piret Veigel, august, 2007.
Suve hurmav hõng. Varje Talivee, juuli, 2008 (roosi õielehtede kuivatamisest).
Mälestuste õied. Imbi ja Ivo Linna koduaed. Varje Talivee, juuli, 2008.
Roosirüütel Rein Joost. Piret Veigel, juuli, 2008.
Eesti kauneim saar. Piret Veigel, juuli, 2008 (Põltsamaa roosisaarest).
Roos ja tema kavalerid. Katrin Ruitlane-Rütli ja Merilen Mentaal, juuli, 2008.
Sööme neid, kes ääristavad aiateid. Ingrid Lepp, juuli, 2008.
Pargirooside rikkalikult kaetud peolaud. Else Liventaal, aprill, 2008.
Roosid, kevadekuulutajad. Katrin Ruitlane-Rütli ja Merilen Mentaal, aprill, 2008 (paljasjuursetest roosiistikutest).
Roosiõielised suved. Tallinna Botaanikaaia rosaarium-45. Else Liventaal, juuli, 2009.
Uus roos „Kodu ja aed“. Mart Ojasalu, juuli, 2009
Seitse sarmikat roosi. Mart Ojasalu, juuli, 2010.
Armas maagiline roosiaed (Taani disainer Jette Frölichi aiast). Shanti Broeng, mai, 2011
Tuhande roosi aed (Katrin Ruitlane-Rütli). Piret Veigel, juuli, 2011
Kohtumised vanade pargiroosidega. I Osa. Else Liventaal, november 2011.
Aegumatud roosipärlid. Rea Raus, november, 2011.
Kohtumised vanade pargiroosidega. II osa. Else Liventaal, detsember, 2011.
Rooside äratamine. Uued roosisordid. Nõu annab Garden.ee. Kevad koduaias, 2011